Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > blog > 6 nawyków szczęśliwych ludzi – poznaj je!

6 nawyków szczęśliwych ludzi – poznaj je!

21-10-2021

6 nawyków szczęśliwych ludzi, czyli co trzeba zrobić, aby być szczęśliwym?

Poznaj 6 nawyków szczęśliwych ludzi i dowiedz się, co na ten temat mówią naukowcy. Bo nie ukrywajmy, aby być osiągnąć stan pełni, nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba się do tego nieco przyłożyć.

Badacze twierdzą, że na trwałe i stabilne szczęście największy wpływ mają dobre relacje z ludźmi, pomoc innym, zaangażowane życie. Tym co ponadto determinuje nasze poczucie szczęścia to codzienna wdzięczność, ćwiczenia oraz medytacja 🙂

Otaczanie się szczęśliwymi ludźmi

Badania prowadzone przez 20 lat przez Framingham Heart Study wykazały, że bycie szczęśliwym w dużej mierze zależy od osób którymi się otaczamy. Jeżeli oni na co dzień są pogodni i weseli to prawdopodobnie i my tacy będziemy. Brzmi dobrze?

Dbanie o rodzinę i przyjaciół

Podstawą naszego szczęścia są relacje z bliskimi. Po pierwsze badania mówią, że dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi wydłużają życie i utrzymują nas przy lepszym zdrowiu. Po drugie najdłuższe dotychczasowe badanie przeprowadzone przez Harvard Study of Adult Development wykazały, że to jakość naszych relacji z innymi jest podstawą naszego szczęścia.

Badania prowadzono przez 75 lat na grupie 724 mężczyzn , podzielonej na dwie grupy. Jedna to mężczyźni studiujący na Harvardzie a druga grupa  pochodziła z najbiedniejszych dzielnic Bostonu.

Przez wszystkie te lata badacze dzwoniąc co dwa lata pytając o ich sprawy związane z pracą i rodziną. To czego dowiedziano się po tych wszystkich latach oraz z dziesiątek tysięcy zapisanych stron jest dowodem na to, co faktycznie daje szczęście. Lekcje te wcale nie dotyczą bogactwa, sławy lub ciężkiej pracy.

Okazuje się bowiem, że najważniejszą sprawą były dobre relacje z innymi ludźmi, które sprawiały ze jesteśmy zdrowi i szczęśliwi. Badani mężczyźni wykazywali że nie liczy się ilość znajomych lecz przede wszystkim jakość relacji z innymi.

Kultywowanie wdzięczności

Dzięki dostrzeganiu dobrych, małych rzeczy w naszym codziennym dniu i dziękowaniu za nie stajemy się coraz bardziej pozytywn Mamy też o wiele lepsze samopoczucie i inaczej patrzymy na otaczający nas świat. Według Martina Seligmana osoby wdzięczne za to, co ich otacza są o wiele mniej narażone na stres, depresje oraz lepiej radzą sobie w życiu.

Pomaganie innym

Dowiedziono, że w momencie gdy pomagamy innym w mózgu uruchamia się ośrodek stymulujący wydzielanie dopaminy, tej samej która wydziela się gdy jesteśmy np. zakochani. Osoby, które pomagają innym pomagają i troszczą się o innych są o wiele bardziej zadowolone z własnego  życia i rzadziej podatne na depresje. I podnoszą tym samym odporność swojego organizmu. W wielu przypadkach dłużej żyją.

Uprawianie sportu

Bez względu na rodzaj ćwiczeń we krwi podnosi się poziom endorfin. Ćwiczący co najmniej 2 x w tygodniu czują o większe zadowolenie ze swojego życia. Natomiast niedobór endorfin bardzo często wpływa na zaburzenie nastroju, drażliwość czy apatie.

Medytowanie

Medytacja w znaczny sposób polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i redukuje stres. Według naukowców związane jest to z pobudzeniem podczas medytacji lewej półkuli mózgu. Tej, która odpowiedzialna jest za pozytywne emocje i samopoczucie.

Już 20 minut 3 x w tygodniu pokazuje pozytywne zmiany w nastawieniu każdego, kto zaczyna medytować.

Warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom i wprowadzić choć  na początek jeden nowy nawyk. A jeżeli już taki mamy to na pewno warto go jeszcze wzmocnić i nie dość, że samemu być szczęśliwszym to jeszcze dać szczęście innym! Czego Tobie serdecznie życzymy 🙂

Powiązane wpisy
co motywuje do pracy?

Co motywuje do pracy? 5 najważniejszych czynników

Dlaczego wellness jest ważny dla firm? Prodialog na konferencji

Wnętrze studyjne w Warszawie podczas 6. Forum Zdrowie Pracownika. Na krześle siedzi prelegentka Beata Dyraga, prekursorka wellbeingu firmowego w Polsce.

Jak zmierzyć poziom dobrostanu pracowników?

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych