Badania dowodzą, że najgorsza jest niepewność
Dzięki naukowcom z University College w Londynie lepiej można zrozumieć naturę stresu wywołanego przez niepewność.
Najgorsza jest niepewność… To nie tylko znane chyba wszystkim powiedzenie, ale przede wszystkim fakt, co dowiedli naukowcy z UC w Londynie. Naukowcy badali reakcje stresowe osób grających w w grę komputerową. Zadaniem ochotników było odkrywanie leżących na planszy kamieni.
Pod nimi czasem znajdował się wąż – i wtedy gracze otrzymywali łagodny impuls elektryczny w rękę (nieco bolesny).
Gra była prosta, więc gracze dość łatwo uczyli się, gdzie są węże, a gdzie ich nie ma. Jednak naukowcy – żeby lepiej poznać naturę przeżywanego przez graczy stresu – manipulowali programem tak, że ponownie wywoływali większe poczucie niepewności.
Najgorsza jest niepewność. Również ta w…pracy
Wszelkie zmiany w firmie wiążą się ze stresem u pracowników, a to z kolei utrudnia wprowadzanie zmian (opór przed zmianą jest często wynikiem nieuzasadnionych obaw przed nieznanym). Żeby zmiana przebiegała sprawnie, warto jak najwcześniej i najdokładniej informować o niej pracowników. Powiedzieć: co się zmieni, jak to będzie wpływać na ich pracę, z czym powinni się liczyć.
Kluczową rolę w tym procesie mają do odegrania menedżerowie, którzy z jednej strony są siłą napędową zmiany ze strony zarządu firmy, a z drugiej strony powinni zapewnić wsparcie i pomoc swoim podwładnym w trudnym okresie adaptacji.
Czytaj całość: niepewność wywołuje…