Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > blog > Jak zarządzać zmianą?

Jak zarządzać zmianą?

22-10-2021

Jak zarządzać zmianą? Teraz jest na to czas! HR i menedżerowie – osoby odpowiedzialne za zespoły muszą być w tej zmianie mądrzy, uważni i maksymalnie otwarcie.

Jak zarządzać zmianą – oto jest pytanie! Pandemia spowodowała, że wszyscy wyszliśmy z jakiejś swojej strefy komfortu. Uważam, że to super! Trudne, niewygodne, ale super!

To jest akurat ta dobra strona zmiany, która się dzieje. Jest taka stara chińska (nomen omen) bajka, która mówi, że nic w życiu nie jest dobre ani złe. To tylko nasz umysł natychmiast wszystko ocenia.

Każda zmiana niesie w sobie szansę na nowe, bo stare odchodzi, a nowe nastaje. To szansa na nauczenie się czegoś innego, na skonfrontowanie się ze swoimi schematami, przyzwyczajeniami i na ich zmianę.

Zobaczyliśmy też wyraźniej niż dotąd, jak bardzo złudne jest nasze poczucie kontroli. Jak niełatwo jest wyjść ze schematu, np. inaczej spędzić czas z rodziną, pracować w innym trybie, wykonywać inne obowiązki.

Widać też, jak bardzo ważny jest świat online i że w Organizacji Jutra ten świat cyfrowy będzie dużo ważniejszy. Te nowe doświadczenia w skali mikro i makro to dopiero początek.

Często pewnie w swoje firmie masz do czynienia ze zmianami i uczyłeś się – bądź innych – zmianami zarządzać. Ta zmiana, która się dzieje teraz jest zmianą na wszystkich poziomach: społecznym gospodarczym, mentalnym, ekonomicznym, środowiskowym. Także na poziomie organizacji, świata i pojedynczego człowieka. Teraz jest czas na wielkie Zarządzenie Zmian. 

Jako HR firm, menedżerowie – osoby odpowiedzialne za zespoły i ludzi, a także rodzice, partnerzy czy obywatele – musimy być w tej zmianie mądrzy, uważni i maksymalnie otwarci. To czas kiedy HR musi działać dla ludzi, ale działać inaczej niż dotąd; pokazać swoją elastyczność, otwartość na nowe, siłę wewnętrzną i maksymalny spokój.

To czas, kiedy menedżerowie i HR muszą mądrze prowadzić swoich ludzi jednocześnie – nie zawsze wiedząc dokąd to wszystko zmierza. Teraz trzeba być bardzo obecnym. To czas zarządzania „tu i teraz”.

Niezwykle ważne, aby w tym czasie dać też sobie samemu prawo do własnych emocji: poczucia niepewności, lęku, niepokoju czy rozdrażnienia. Do wypowiedzenia tego. Bo świadomi managerowie potrafią powiedzieć do swojego pracownika czy kolegi np.:

„ Nie wiem co będzie, nikt nie wie. I tak jak Ty – też czuję w sobie niepokój. Ale jestem pewien, że cokolwiek będzie, to damy sobie radę, jak będziemy nastawieni na współpracę i na zobaczenie też dobrych stron tego, co się dzieje”.

Mówiąc o emocjach – to bardzo ważne, żeby sobie z nimi radzić w środku, w ciele, co oznacza w praktyce zauważanie ich na bieżąco, kontakt z nimi i ze swoimi napięciami.

Po pierwsze nasz spokój wewnętrzny ma niezwykle pozytywny wpływ na odporność fizyczną, co potwierdza wiele badań naukowych.

Po drugie – w spokoju rodzi się dystans i mądre podejście do sytuacji, kreatywność w szukaniu rozwiązań i jasność w tym, co ważne. To pozwala szybciej znaleźć się w nowej sytuacji i sprawić, że w zmianie zobaczymy też szansę i wzmocnimy się wewnętrznie zamiast osłabić.

A teraz krótkie ćwiczenie z Praktyki Świadomej Obecności do robienia jak najczęściej na co dzień:

Co 1 godzinę usiądź, zamknij oczy i uświadom sobie, gdzie jest Twój oddech i jak oddychasz. Nie zmieniaj swojego oddechu tylko zacznij go obserwować takim jaki jest, nawet jeżeli jest bardzo płytki, krótki itp. Wsłuchaj się w niego. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek myśli – za każdym razem wracaj do oddechu. Przez 2-5 minuty.

Pozdrawiam ciepło i życzę Ci dużo spokoju i pozytywnego nastawienia,
Beata Dyraga 

Beata Dyraga - jak zarządzać zmianą

Powiązane wpisy
Jak zarządzać zespołem 10 praktycznych porad

Jak zarządzać zespołem? 10 praktycznych wskazówek

Jak poprawić atmosferę na produkcji?

Wnętrze studyjne w Warszawie podczas 6. Forum Zdrowie Pracownika. Na krześle siedzi prelegentka Beata Dyraga, prekursorka wellbeingu firmowego w Polsce.

Jak zmierzyć poziom dobrostanu pracowników?

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych