Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > blog > Która dieta działa? Pozytywna!

Która dieta działa? Pozytywna!

21-10-2021

Która dieta działa? Okazuje się, że sekretem sukcesu jest wybór strategii…

Dieta, która nie działa? Bardzo często od samego początku osoby na diecie skazane są na niepowodzenie.  Dlaczego? Bo osoby na diecie postanawiają się bezsensownie umartwiać. Strategia polegająca na rezygnacji z ulubionego jedzenia na rzecz produktów niezbyt lubianych, ale uznanych za zdrowe. Badania nad tymi strategiami podjęli naukowcy z amerykańskiego Baylor University. Nie byli to eksperci od odżywiania, ale – specjaliści od marketingu. Co udało im się ustalić?

 

Co to jest dieta pozytywna? 

 

– Nasze wyniki pokazują, że zamiast tworzyć zasady polegające na unikaniu ulubionych przysmaków, osoby na diecie powinny skoncentrować się na zdrowych produktach, które im smakują – wyjaśnia profesor Meredith David z Uniwersytetu Baylora.

 

 Ci, którzy odmawiają sobie jedzenia, które szczególnie lubią, są skazani na porażkę takiego reżimu. Zamiast tego, powinni czasem pozwalać sobie na jakiś przysmak, ale całą uwagę skoncentrować na zdrowym jedzeniu, które im naprawdę smakuje. Dieta powinna polegać właśnie na włączaniu tych zdrowych przysmaków do codziennych posiłków.

 

Wyniki badań David i jej zespołu, w których brały udział aż 542 osoby na diecie, zależały od osobistego poziomu samokontroli poszczególnych uczestniczek i uczestników.

 

Okazuje się, że osoby o niskiej samokontroli mają zgubną tendencję do ustalania sobie przesadnie ambitnych planów.

 

Zazwyczaj wybierają najtrudniejszą drogę do celu – koncentrują się na unikaniu najbardziej kuszących smakołyków i taką taktykę uważają za zdrowy tryb życia. To przecież nie ma prawa działać na dłuższą metę!

 

– Nasze dane ujawniły, że osoby, które odnoszą sukces we wprowadzaniu w swoim życiu zdrowych zmian, mają zazwyczaj mądrzejszy pomysł na dietę: wprowadzanie zdrowych potraw, które lubią i rezygnacja z niezdrowych produktów, które i tak niespecjalnie im dotąd smakowały – wyjaśnia David.

 

Unikaj unikania

 

Naukowcom w badaniach wyszło wyraźnie, że gdy myślimy o diecie (odchudzającej, cukrzycowej itd.) najbardziej powszechne skojarzenia dotyczą unikania ulubionych smakołyków. Takie poglądy na zdrowy tryb życia są szczególnie popularne wśród osób o niskiej samokontroli.

 

Jedzenie nie dzieli się na smaczne trucizny i produkty obrzydliwe, ale zdrowe. 

 

Osoby odnoszące sukcesy w odchudzaniu, gdy spytamy je o zdrowe produkty, wymieniają na przykład swoje ulubione truskawki. Osoby skazane na porażkę wymieniają na przykład nielubianą brukselkę.

 

Myśl pozytywnie, jeśli chcesz wprowadzić zdrowe zmiany w swojej kuchni. To bardzo pomaga.

 

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych