Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > w mediach > Dobrostan w biurze | Wywiad z Beatą Dyraga w „Zwierciadle”

Dobrostan w biurze | Wywiad z Beatą Dyraga w „Zwierciadle”

11-02-2022

W „Zwierciadle” przeczytasz inspirującą rozmowę o dobrostanie w biurze i w życiu z udziałem Beaty Dyraga – trenerki psychologii biznesu i prezeski Prodialogu.

Dobrostan w biurze, dobrostan w życiu – o tym w wywiadzie Doroty Mierzejewskiej – Floerani. Polecamy, zachęcamy 🙂

Nowa filozofia [wellness] padła na podatny grunt?

Tak. Przygniatająca większość Polek i Polaków jest po czterdziestce i choć trudno w to uwierzyć, za dekadę grupa ta ogarnie blisko trzy czwarte polskiej populacji. Przeciętny zatrudniony nie jest już młodym singlem, ale stateczną osobą w średnim wieku.

Starzejące się społeczeństwo, coraz większa świadomość, szybki rozwój medycyny i imponująca długość naszego życia sprawiają, że dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie traci rangę pustego frazesu.

I… staje się stałym punktem na codziennej liście rzeczy koniecznych do zrobienia. Działania wellnessowe coraz częściej podejmowane są nie tylko przez osoby prywatne, lecz także przez firmy i obejmują coraz więcej życiowych obszarów.

Mam wrażenie, że obszary pracy w corporate wellness to wszystko wrzucone do jednego worka.

Trochę w tym racji, ale jedną z tajemnic skuteczności programów wellnessowych jest ich kompleksowość. Jeśli nie zadbam o wygodny fotel w biurze, to w pewnym momencie będę miała chory kręgosłup. A jak będę miała chory kręgosłup, siądzie moje samopoczucie. A wtedy nie pójdę do łóżka z mężem, czyli moje relacje domowe będą gorsze. Stres z domu będę przenosić do pracy itd. Poza tym to wielka sztuka, jak zrobić taki program tak, aby przyniósł konkretne wyniki. Widziałam w życiu różne programy corporate wellness w wielu krajach i wiem, jak łatwo wyrzucić pieniądze poprzez nieumiejętną strategię działania i błędne podejście organizacji. Tak że to włożenie do jednego worka bywa bardzo trudne…

Jak zmienia się moje miejsce pracy, kiedy zasmakuję filozofii i działań wellness?

Z czasem okazuje się, że w firmie jest jakby więcej świeżego powietrza. Ludzie mniej się boją, chętniej ze sobą rozmawiają, są wobec siebie bardziej otwarci. Zdecydowanie lepiej sobie radzą emocjonalnie np. z trudnymi klientami. Atmosfera w biurze poprawia się niewspółmiernie. Rozglądasz się i widzisz, że ludzie są bardziej elastyczni w obliczu zmiany i odporniejsi na nią, co jest niezwykle trudne dla naszej kultury.

W kulturze zachodniej trzymamy się tego, jak powinno być, w przeciwieństwie do wschodnich kultur. Tam jest znacznie więcej akceptacji dla tego, co jest. Gdy wróciłam z pobytu w Indiach i jak zwykle zadziwiło mnie wielkie poczucie tymczasowości wszystkiego, co się tam dzieje, a jednocześnie tego, że nikt nie ma z tym problemu.

Nie twierdzę, że stajemy się bardziej „wschodni”, ale z pewnością zmniejsza się poziom stresu w organizacji. Zmieniają się też nieco firmowe stołówki, pojawia się przestrzeń do relaksu i do integracji. Ludzie częściej uśmiechają się do siebie i chętniej angażują się w pracę.

Czytaj całość: dobrostan w biurze i w życiu  

 

Polsce zainteresowanie programami wellness na większą skalę pojawiło się niedawno. Czyżby kryzys rozwinął nas mentalnie?

Tak. Pobudził nas do refleksji. Pokazał, w jak bardzo galopującym tempie żyjemy i jak bardzo nie sprawdza się podążanie w życiu i biznesie jedynie za twardymi wskaźnikami zysku kosztem wszystkiego i wszystkich. Zwrócił naszą uwagę na całkiem inne wartości. I może przekręcił nasze myślenie o 180 stopni. Bo to dbanie o nasz psychofizyczny dobrostan tu i teraz może doprowadzić nas do materialnego dostatku. A przez cały XX wiek uważaliśmy, że jest dokładnie odwrotnie.

 Wywiad pt. „Wellness w życiu i prac – czy dbasz o swój dobrostan?”, Zwierciadło, 1.02/2022

 

Beata Dyraga – założycielka Prodialogu i Szkoły Wellbeingu w Organizacji, trenerka psychologii biznesu, coach.