
Dobrostan z poczuciem sensu | Beata Dyraga dla Personelu Plus
Najpierw pandemia, teraz wojna w Ukrainie. Co decyduje o tym, że jedni się poddają, a inni integrują przeżywane traumy i budują nowe życie? O tym pisze Beata Dyraga dla Personelu Plus.
„Dobrostan z poczuciem sensu” to najnowszy felieton Beaty Dyraga opublikowany w jej stałej rubryce wellbeingowej w lutowym wydaniu Personelu Plus. Temat przewodni artykułu zbiega się z obecną sytuacją. Zapraszamy do lektury.
Tuż po II wojnie światowej – pisze Beata Dyraga – Aaron Antonovsky postanowił zbadać na przykładzie grupy byłych więźniów obozów koncentracyjnych, jakie czynniki zadecydowały o ich zdolnościach adaptacyjnych w nowym, powojennym świecie. Krótko mówiąc, co decyduje o tym, czy człowiek się poddaje, czy potrafi zintegrować przeżyte traumy, żeby budować życie na nowo. Wśród testowanych przez niego trzech czynników wpływu najbardziej decydującym okazało się poczucie sensowności, które określa, na ile człowiek czuje, że jego życie i to, co robi, ma znaczenie.
Człowiek, którego cechuje wysokie poczucie koherencji, chętniej podejmuje wyzwania i wysiłki zmierzające do poradzenia sobie z codziennością. Test koherencji stosowany
jest w psychologii jako czynnik prewencyjny w zachowaniu zdrowia.
Badania służyły zrozumieniu czynników odporności psychofizycznej człowieka w różnych trudnych sytuacjach, a taką jest niewątpliwie pandemia. Zatem, aby ją przetrwać i budować nową rzeczywistość, potrzebujemy poczucia sensu zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym.
Czym jest owo poczucie koherencji? To głębokie przekonanie, że to, co robię, służy czemuś i dokądś zmierza. Z drugiej strony chodzi też o zaakceptowanie tego, na co nie ma się bezpośredniego wpływu. Dzięki temu można znaleźć przestrzeń do kreowania nowej rzeczywistości. – pisze Beata Dyraga.
Czytaj całość: dobrostan z poczuciem sensu
Felieton Beaty Dyraga, pt. „Dobrostan z poczuciem sensu” ukazał się w magazynie Personel Plus (02/2022)