Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > w mediach > Jak efektywnie wykorzystać urlop? Beata Dyraga z Prodialogu

Jak efektywnie wykorzystać urlop? Beata Dyraga z Prodialogu

16-10-2021

Jak myślę o urlopie, przypominam sobie “Dzień świra” z Markiem Kondratem i kultowe sceny na plaży. Niby fajnie i wakacyjnie, ale to ptaki za głośno…, to ludzie hałasują…

Jak efektywnie wykorzystać urlop? Jeżeli chcemy przeznaczyć urlop na wypoczynek (a nie np. na remont domu), to kluczowym zagadnieniem będzie umiejętność wypoczywania.

Z moich doświadczeń z pracy z ludźmi wiem, że nie każdy ją posiadł, albo może… wielu ją zatraciło.

Wszak jako dzieci wypoczywaliśmy wspaniale, czyli – mówiąc naszym dorosłym językiem – efektywnie.

Specyfika pracy statystycznego obywatela zachodniej cywilizacji wskazuje na dwa kierunki wypoczynku: wyciszenie głowy i zadbanie o ciało.

Współczesny człowiek w ciągu jednego miesiąca jest narażony na taką samą ilość informacji, na jaką jego dziadek w ciągu całego swojego życia.

Towarzyszący nam stres informacyjny, rosnące tempo życia i nacisk na zadania i wyniki (w różnych dziedzinach życia) powodują, że nasze głowy pełne są zbędnego i niekontrolowanego “myślotoku”. A to bardzo męczy.

Aby uświadomić sobie istotę wypoczynku, wystarczy popatrzeć na małe dziecko bawiące się w piasku.

Czy to dziecko jest szczęśliwe dlatego, że jest dobrze rozwiniętym szczupłym dwulatkiem? A może dlatego, że ma na sobie pieluchę dobrej marki? Czy też, że piasek jest czysty?

Odpowiedź brzmi – nie. Dziecko, czyli istota, która jeszcze nie zatraciła umiejętności wypoczywania, jest szczęśliwa dlatego, że jest w pełni oddana temu, co robi. Że jest w chwili obecnej i że nie myśli.

Tak więc w odpowiedzi na to, jak efektywnie wykorzystać urlop, powiem – wrócić do czasu dzieciństwa. Poczuć zmysłami trawę, piasek, deszcz, odczuwać życie tu i teraz, zamiast analizować np. czy nasze oczekiwania dotyczące hotelu zostały spełnione. Koncentrować się na odczuciach ciała. Wtedy głowa będzie wypoczywać, ciało pozwoli sobie na prawdziwy wypoczynek i podpowie to, co jest dla nas najlepsze. A może posłuchać ptaków na plaży 🙂

Artykuł Beaty Dyraga „Jak efektywnie wykorzystać urlop?” ukazał się w magazynie „Personel i Zarządzanie” (7/2014).

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych