Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > w mediach > Kryzysy nas wzmacniają – felieton

Kryzysy nas wzmacniają – felieton

19-10-2021

Temat emocji to przede wszystkim umiejętność radzenia sobie z emocjami w ciele; zauważanie ich i świadomość tego, co się z nami dzieje.

Spokój wewnętrzny ma niezwykle pozytywny wpływ na odporność fizyczną, co potwierdza wiele badań naukowych. W spokoju rodzi się dystans i mądre podejście do sytuacji, kreatywność w szukaniu rozwiązań i jasność w tym, co ważne. To pozwala szybciej znaleźć się w nowej sytuacji i wzmocnić zamiast osłabić.

W ciągu ostatnich miesięcy każdy z nas spotkał się ze światem, który wymknął się poza naszą kontrolę. W gruncie rzeczy poczucie bezpieczeństwa w życiu jak „pączek w maśle” zawsze było złudne, ale teraz przekonaliśmy się o tym w sposób absolutnie bezpośredni!

Uważam, że to niezwykle cenne doświadczenie. Może trudne, ale cenne i niosące wiele dobrego.

Brak poczucia kontroli, dla współczesnego człowieka przyzwyczajonego do planów i celów, to nowe i bardzo trudne doświadczenie. Widać na co dzień, jak wiele osób sobie z tym trudno radzi; widać bunt i opór, panikę i lęk, zagubienie i niepokój.

Człowiek jednak nie rozwija się w dobrobycie, to kryzysy i trudy mają szansę uczynić nas silniejszymi. Ostatecznie brak oparcia w świecie zewnętrznym może zachęcić niektórych do poszukiwania tego poczucia bezpieczeństwa w sobie, do rozwoju, sięgnięcia po inne wartości. 

Z drugiej strony otwieramy się na pomysły, które mogą zabezpieczyć nas – np. w wymiarze organizacji – na podobne sytuacje  w przyszłości. Widać tu na przykład, jak bardzo ważny staje się świat on-line i że w Organizacji Jutra ten świat on-line będzie dużo ważniejszy. 

A oto krótkie ćwiczenie z Praktyki Świadomej Obecności do wykonywania na co dzień – im częściej, tym lepiej.

Co godzinę usiądź, zamknij oczy i uświadom sobie, co dzieje się w Twoim ciele, poczuj napięcia w jego poszczególnych częściach, jakbyś je skanował. Nie oceniaj ich, tylko pozwól sobie je poczuć. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek myśli, za każdym razem wracaj do czucia ciała. Jeżeli pojawi się jakaś potrzeba ruchu, np. przeciągnięcia się, ziewania, zmiany pozycji ciała – zrób to. Niech to trwa przynajmniej przez 2–5 minut.

Czytaj też: wellbeing online – case study

Felieton Beaty Dyraga pt. „Kryzys czy szansa” ukazał się w magazynie Personel Plus (nr 5/2020).

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych