Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > w mediach > Szanse w pandemii. Jak je dostrzec? Beatą Dyraga dla CIOP-BIP

Szanse w pandemii. Jak je dostrzec? Beatą Dyraga dla CIOP-BIP

19-10-2021

Jak dostrzec szanse w pandemii? Jaki kształt świata wyłoni się po jej zakończeniu? – zapraszamy do przeczytania wywiadu.

Bezpieczeństwo Pracy: Jaki kształt świata wyłoni się po przejściu pandemii?

Pomijając nieuniknione koszty ekonomiczne, czy wyjdziemy z tej próby bardziej wzmocnieni, doświadczeni, czy przeciwnie, słabi i nie– pewni? Od czego zależy, żeby ta trudna próba nie okazała się dewastująca?

Pandemia spowodowała, że niemal wszyscy z dnia na dzień wypadliśmy z naszych codziennych, wydeptanych ścieżek. (…) Nawet gdy nie w pełni akceptujemy nasze obowiązki zawodowe, otaczająca nas teraz rzeczywistość jawi się jako groźna i nieprzewidywalna. Co mogłoby w tej sytuacji być pomocne w odzyskaniu równowagi? 

Beata Dyraga: A może warto spojrzeć na tę sytuację inaczej i zadać pytanie, czy to dobrze, czy to źle. Bo akurat wyjście ze swojej strefy komfortu, takie swoiste „trzęsienie ziemi” może nam bardzo dobrze zrobić.

 

Dla współczesnego człowieka żyjącego w pozornie bezpiecznym świecie celów i planów skonfrontowanie się z sytuacją, w której nie ma on kontroli, jest bardzo trudne.

 

Ale trzeba pamiętać, że świat, w którym żyliśmy, dawał pozorne poczucie bezpieczeństwa, złudę panowania nad rzeczywistością, bo wydawał nam się przewidywalny.

 

Jest taka stara chińska bajka, która mówi o tym, że nigdy nie wiadomo co jest dobre, a co złe. Czasem tylko nasz mózg z góry coś klasyfikuje. Każda zmiana niesie w sobie też pozytywy i ma dobre strony.

 

To, że np. otwieramy się na inny tryb pracy, na nowe formy spędzania czasu z rodziną, na nowe obowiązki, że musimy reagować elastycznie – to wszystko jest bardzo pozytywne. To, że możemy skonfrontować się ze swoimi lękami czy obawami też jest w gruncie rzeczy pozytywne.

 

Generalnie motorem do rozwoju są zawsze trudne sytuacje i wyzwania, a nie komfort albo rutyna. W takim sensie ta zmiana jest szansą.

 

Ale to zależy od nas, od tego, jak do tej nowej sytuacji podejdziemy. Nie każdy potrafi w zmianie zobaczyć też szansę, a do tego bym zachęcała. Wtedy może się okazać, że takie podejście da nam też wewnętrzny spokój i równowagę.

 

Bezpieczeństwo Pracy: Czy uważa Pani, że można by obecnie sięgnąć po techniki z arsenału corporate wellness, oczekując dobrego skutku w tej niecodziennej sytuacji, w jakiej działa wiele firm i korporacji?

 

Beata Dyraga: Warto wspierać pracowników w tych trudnych chwilach. Choć oczywiście teraz, w czasie, w którym rozmawiamy, wiele działań i aktywności musi przenieść się do świata wirtualnego. Warto poszperać w Internecie, znaleźć trochę wiedzy: o pracy zdalnej, radzeniu sobie z emocjami, budowaniu odporności. Menedżerom podpowiadam sięgnięcie po informacje na temat zarządzania zmianą.

 

Natomiast trzeba pamiętać, że zmiana nawyków nie dzieje się nagle i że tak naprawdę teraz procentuje to, co wypracowaliśmy sobie w dotychczasowym życiu czy przez ostatnie miesiące.

 

Ludziom otwartym na zmiany, odpornym fizycznie, z dobrymi nawykami prozdrowotnymi będzie łatwiej znaleźć się w tym trudnym czasie. Dlatego rekomenduję procesowe działania, pozwalające w porę przygotować się na różne sytuacje.

 

Takim rozwiązaniem, które w pełni daje możliwość zarządzeniem kryzysem jest wprowadzona ostatnio przez nas na rynek platforma wellbeingowa online – WELLBAY. Daje ona pełne spektrum wiedzy w postaci filmików, podcastów, konsultacji w różnych obszarach życia człowieka, takich jak zdrowie psychiczne, fizyczne, obszar społeczny, środowisko, pasje i praca.

 

Posiadając takie narzędzie możemy w chwilach kryzysu czy niespodziewanych wydarzeń odpowiednio zareagować. Dać ludziom wsparcie w danych warunkach. Ważny jest też stały kontakt poprzez spójną komunikację.

 

Wspomniana platforma jest w stanie dostosować się do każdej wielkości organizacji i każdego rodzaju rozproszenia pracowników. Do pracowników bardzo trafia to, że sami decydują, co chcą w sobie wzmocnić. Reasumując – polecam dziś pomyślenie o procesowym rozwiązaniu. Takim, które w przyszłości sprawdzi się w każdej sytuacji, a jednocześnie będzie budowało nawyki ludzi w długoterminowej perspektywie.

 

Cały wywiad z Beatą Dyraga pt. „Dostrzec szanse w pandemii” przeczytasz na stronie CIOP BIP  tutaj>>

*CIOP BIP – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy 

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych