Wellbeing ekspert – kto powinien być odpowiedzialny za projekty wellbeingowe w organizacji
Moje 20-letnie doświadczenie w budowaniu programów wellbeingowych w organizacjach pokazuje, ze w 70% organizacji działem odpowiedzialnym za wellbeing jest HR, w 25% działy BHP a w 5% działy Komunikacji / Employer Brandingu.
Jest takie stare powiedzenie „Każdy sobie rzepkę skrobie”. Właśnie tak bywa w niektórych szczególnie dużych organizacjach, gdzie każdy z tych wymienionych działów, a przynajmniej pierwsze dwa z nich, realizuje jakieś własne projekty bez kooperacji z innymi.
Obecnie w wyniku pandemii i ostatnich wydarzeń na świecie, wiele organizacji dojrzało do bardziej procesowego i strategicznego podejścia do zarządzania zdrowiem i dobrostanem.
Ostatnio spotkałam już kilka organizacji, które przez ostatnie 2 a nawet 3 lata podchodziły wielokrotnie do tematu wellbeingu….. szukając kolejnych rozwiązań, nowości. Nie były w stanie doprowadzić do jakiejś jednej konkretnej linii strategicznej, która byłaby konsekwentnie realizowana. Aby stworzyć skuteczną strategię i skutecznie ja realizować – potrzebna jest współpraca wszystkich osób z różnych działów. Praktyką, którą rekomenduje i w której realizacji pomagam w swojej Szkole Wellbeingu w Organizacji – jest powołanie zespołu wellbeingowego.
Rolą zespołu wellbeingowego jest m.in. :
- przeprowadzenie analizy potrzeb
- stworzenie strategii
- zbudowanie skutecznej komunikacji
- wpisanie wellbeingu w kulturę organizacyjną
- stworzenie planu działań oraz mierników na projekcie
Stworzenie takiego zespołu z moich doświadczeń nie jest łatwe. Ekspert welllbeingu, który taki zespół tworzy potrzebuje wiedzieć, w jaki sposób taki zespół zbudować i jak zmotywować poszczególne osoby do czynnego udziału. Ważne, aby miał jasność co do ról poszczególnych osób i stopnia ich zaangażowania.
Niezbędnymi członkami zespołu są osoby z biznesu. Zrozumienie ich perspektywy i potrzeb jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu. Szczególnie chodzi tu o managerów, którzy potem mają stać się Ambasadorami wszelkich działań.
Silnym argumentem przemawiającym za stworzeniem zespołu jest kwestia rotacji na stanowiskach, zmian organizacyjnych, fluktuacji itp. I znamy wszyscy przykłady wspaniałych projektów, które znikają z korporacyjnej sceny z powodu np. zmiany pracy przez lidera prowadzącego.
O tym jak budować zespoły wellbeingowe i jak skutecznie wprowadzić kulturę dobrostanu do organizacji nauczysz się w SZKOLE WELLBEINGU W ORGANIZACJI Beaty Dyraga.
Ruszyły zapisy do edycji jesiennej na kurs WELLBEING EXPERT
Przeczytaj informacje o szkole
Felieton Beaty Dyraga pt. „Ekspert wellbeingu” ukazał się w Personelu Plus (08/2022).