Chcesz porozmawiać?
Zostaw swój telefon – oddzwonimy.

strona główna > blog > Już samo czytanie złych doniesień powoduje stres

Już samo czytanie złych doniesień powoduje stres

21-10-2021

Czy wiesz, że już samo czytanie złych doniesień powoduje stres? Czasem o wiele większy niż ten przeżywany w dramatycznych wydarzeniach.

Lubisz czytać? To dobrze. A może mniej dobrze? Bo to zależy czemu poświęcasz swoją uwagę. Zbadano bowiem, iż już samo czytanie złych doniesień powoduje stres.

Tak wynika z badań na próbie ponad 4,5 tys. osób pod kątem ich reakcji na informacje mediów o wydarzeniach jak zamach na World Trace Center, zamach w Bostonie i strzelaniny w szkole w Sandy Hook.

Stres u badanych pojawiał się już po niecałej godzinie od podanej informacji i nasilał się im dłużej oglądano takie doniesienia. Przy bardzo wysokiej dawce informacji osoby te miały wyższy poziom stresu, niż te które były bezpośrednimi świadkami tych wydarzeń.

Dramatyczne wydarzenia, ale i doniesienia o nich wydzielają w naszym organizmie kortyzol oraz adrenalinę, które przyśpieszają pracę serca i oddechu. Organizm w takim momencie ewolucyjnie przygotowany jest na walkę lub ucieczkę przed zagrożeniem.

W obecnych czasach nie musimy już walczyć z wrogiem lub drapieżnikiem, więc nie spalamy hormonów stresu podczas walki czy ucieczki. Zatem nieodreagowany stres wpływa na nasze zdrowie, serce, a także coraz częściej prowadzi do nowotworów.

Autor książki „ Sztuka jasnego myślenia” udowodnił, że ilość i jakość informacji, które do nas docierają są po prostu szkodliwe. Dekoncentrują nas obciążają pamięć i sprawiają że jesteśmy jedynie odbiorcami. Większość informacji która do nas dociera kompletnie nas nie dotyczy, niestety mimo to wywołuje u nas obawę oraz niepokój.

Jedyną radą według naukowców jest po prostu omijanie przynajmniej tych najbardziej dramatycznych doniesień.

Pozytywnym aspektem powyższych badań jest również wpływ na nasze samopoczucie literatury czy nagrań o pozytywnym przesłaniu, które koją zmysły i nastrajają pozytywnie. To od nas zależy czym otaczamy się na co dzień i jakich treści szukamy. Oczywiście identyczna zależność widoczna jest w zakresie osób z jakimi spędzamy czas, ale to już temat na kolejny wpis.

Zobacz też: szczęśliwy, czyli jaki? 

Pobierz darmowy ebook

5 Pomysłów Na Wellbeing Dla Pracowników Fizycznych